Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Informace pro občany > Kabelová televize

Kabelová televize


 • 9.6.2022

  Zastupitelstvo obce Nebovidy na svém zasedání dne 30.5.2022 rozhodlo o ukončení provozu televizního kabelového rozvodu (TKR) ke dni 30.6.2022.

  Od srpna 2020, kdy byla zahájena digitalizace televizního vysílání DVBT2, začaly problémy s funkčností obecní kabelové televize. I přes opakované úpravy na zařízení kabelového rozvodu po obci se nepodařilo zajistit kvalitní TV signál všem připojeným účastníkům, zejména na dolním konci obce, kde bylo připojení ukončeno již v loňském roce k 30.6.2021.

  Vzhledem k faktu, že zajištění servisu a funkčnosti tohoto zařízení je velmi problematické a neekonomické, rozhodlo zastupitelstvo obce o ukončení provozování televizního kabelového rozvodu v obci. Kabelový rozvod bude v provozu i po 30.6.2022, ale jen do první závažné poruchy. Následně bude odpojen a demontován.

  Vyzýváme Vás proto, abyste si zajistili příjem televizního signálu jiným způsobem (anténa pro příjem pozemního nebo satelitního signálu, příjem přes internet, …).

  Děkujeme Vám za pochopení.

 • 26.1.2022

  Zastupitelstvo obce Nebovidy schválilo roční udržovací poplatek za kabelovou televizi ve výši 100,- Kč splatný do 30.6.2022.

  Poplatek je možné platit:

  • v hotovosti na pokladně OÚ v úředních hodinách
  • převodem na b.ú. u KB 123-6508450237/0100, VS 3333, SS=číslo domu.
    
 • 26.8.2020

  V souvislosti s přechodem na nové digitální vysílání DVT2 bohužel pokračují potíže s dostupností programů ČT zejména na spodním konci obce. Důvodem je rušivý signál v rozvodu na stejné frekvenci jako jsou programy ČT.

  Dosud realizovaná opatření:

  - Změnili jsme vysílací frekvence v kabelovém rozvodu, proto zdvojení některých programů.

  - Instalovali jsme novou anténu nasměrovanou na vysílač Pálava místo Brna. Tato oprava pomohla velmi málo.

  - Čekáme na speciální součástku pro odrušení nežádoucí frekvence v rozvodu. Doručení a instalace bude snad možná do konce srpna. O změně Vás budeme informovat na obecním webu a Facebooku.

  Děkujeme za pochopení a trpělivost.

 • 17.8.2020

  Upozornění uživatelům obecní kabelové televize

  Na konci července začal v Brně a okolí přechod na nové digitální vysílání DVT2.
  Po celou dobu přechodu (srpen-říjen) je bohužel nutné očekávat změny vysílacích frekvencí u většiny programů! Obec na jejich změny nemá žádný vliv .
  V souvislosti s uvedenými změnami nebyly v některých částech obce dostupné programy ČT! Proto, aby byla zajištěna jejich dostupnost, byly programy ČT v našem rozvodu provizorně zdvojeny!

  Doporučení:

  Pokud Vám v období srpen–říjen 2020 přestanou fungovat některé programy, zkuste následující postup oprav:

  Přelaďte svůj televizor nebo SET TOP BOX.

  Pokud se problém nevyřeší informujte, prosím, obecní úřad. Zajistíme opravu.

  Děkujeme za pochopení a trpělivost.

  Základní informace o přechodu na DVT2 najdete na stránkách obce, a to včetně relevantních odkazů.


 • 16.3.2020

  V České republice odstartovala druhá vlna televizní digitalizace spojená s přechodem na nový vysílací standard DVB-T2. Již 31. března 2020 vypne své stávající vysílání ve starém standardu DVB-T vysílač Brno – Kojál, oba městské vysílače Hády a Barvičova, a také vysílač z mikulovského Děvína, což se dotkne řady obcí na jižní Moravě.

  Přechod na DVB-T2_ČT


 • 14.11.2019

  Zastupitelstvo obce Nebovidy schválilo roční udržovací poplatek za kabelovou televizi ve výši 360,- Kč.

  Poplatek je možné platit:

  • v hotovosti na pokladně OÚ v úředních hodinách
  • převodem na b.ú. u Sberbank č. 4200216699/6800, VS 3333, SS=číslo domu.
 • 27.12.20018

  Zastupitelstvo obce Nebovidy schválilo roční udržovací poplatek za kabelovou televizi ve výši 250,- Kč.

  Poplatek je možné platit:

  • v hotovosti na pokladně OÚ v úředních hodinách
  • převodem na b.ú. u Sberbank CZ 4200216699/6800, VS=3333, SS=číslo domu.


 • 21.12.2018

  Dnešním dnem bylo zahájeno v obecním kabelovém rozvodu digitální vysílání v systému DBVT2 a bylo doplněno vysílání rakouských stanic ORF1, ORF2 a ATV2.

  Ve svých televizorech si nyní můžete naladit vybrané programy ČT ve vysokém rozlišení HD.

  Tato informace se týká jen zařízení vybavených DBV-T2 (televizor, set top box, …).

 • 6.12.2017

  Zastupitelstvo obce Nebovidy schválilo roční udržovací poplatek za kabelovou televizi ve výši 200,- Kč.

  Poplatek je možné platit:

  • v hotovosti na pokladně OÚ v úředních hodinách
  • převodem na b.ú. u KB č. 10321641/0100, VS 3333, SS=číslo domu.
  • 18.1.2017

   V našem kabelovém rozvodu je dostupná slovenská katolická televizní stanice LUX – bližší informace najdete na http://www.tvlux.sk/.

   Česká katolická stanice NOE není bohužel z technických důvodů momentálně dostupná.

   Náklady na doplnění našeho rozvodu o stanici NOE a další programy, které jsou součástí stejného multiplexu činí cca 7 000,- Kč.

   Jedná se o následující programy: TV 8, TV Noe, Regionální televize.cz, Sport 5, Óčko Expres, Východočeská televize, TV ZAK, Jéčko TV, Barrandov FAMILY.

   S ohledem na počet zájemců o tyto programy není rozšíření pro obec rentabilní.

   Děkujeme Vám za pochopení.

  • 16.1.2016

   Doporučení pro nákup nové televize

   Výběr informací z webu Českých radiokomunikací: http://dvbt2overeno.cz/ resp. https://www.cra.cz/

   Přijímače potřebné pro DVB-T2

   Nový typ televizního vysílání DVB-T2 naladíte pouze s přijímačem, který obsahuje tuner DVB-T2. Zároveň však musí splňovat technické parametry vyžadované operátory českých vysílacích sítí, například nesmí postrádat kodek HEVC, někdy také označován jako H.265 (kompresní standard, v němž se bude v České republice vysílat). Přijímače DVB-T2 vybavené starším typem kodeku MPEG-4/H.264 nebudou pro příjem nového typu televizního vysílání vhodné. Přechod na příjem nové generace zemského digitálního televizního vysílání můžete řešit několika způsoby:

   Set-top-box ke stávajícímu televizoru

   Pokud se vám nechce zbavovat současného televizoru, postačí vám k příjmu nového typu televizního vysílání set-top-box s tunerem DVB-T2. Jde o krabičku, která se připojí mezi televizor a anténu a převádí signál DVB-T2 do podoby čitelné pro starší typy televizorů. Stejným způsobem před časem mnoho diváků řešilo přechod z analogového na digitální televizní vysílání. Výhodou tohoto řešení je finanční nenáročnost – set-top-box vyjde na několik stokorun, cena nejlevnějších typů má začínat na 500 korunách. Musíte počítat s tím, že budete mít dva dálkové ovladače – jedním budete zapínat a vypínat televizor a druhým ovládat set-top-box a přepínat mezi programy. Existují však také univerzální ovladače, které si poradí s televizorem i set-top-boxem. Set-top-box pro příjem vysílání DVB-T2 by měl obsahovat kodek HEVC.

   Zcela nový televizor

   Nejjednodušším, ale zároveň dražším způsobem je koupě nového televizoru, který už bude mít integrovaný tuner DVB-T2. V tomto případě pouze připojíte televizor ke stávající anténě a spustíte automatické nebo manuální hledání vysílacích sítí ve vašem dosahu. Ty se vám načtou do paměti televizoru a zobrazí vám přenášené programy, které si poté můžete libovolně seřadit v menu podle vašich priorit. Nezapomeňte, že nový televizor by měl kromě tuneru DVB-T2 obsahovat i kodek HEVC.

   Kupujte jen certifikované přijímače!

   Protože ne všechny televizní přijímače s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC dokáží správně zpracovat signál vysílacích sítí v České republice, rozhodly se České Radiokomunikace označovat přijímače, u nichž praktickým testem ověřily jejich kompatibilitu s technickým řešením použitým u nás speciální pečetí.

   Ověřeno DVBT2

   Co logo DVB-T2 ověřeno znamená:

   • Zařízení je ověřeno i někým jiným, než výrobcem, a hraje (DVB-T2)
   • Zařízení je otestováno výrobcem dle platných doporučení
   • Zařízení je otestováno vysílatelem DVB-T2 (České Radiokomunikace a.s.)

   Proces certifikace slouží k zajištění co největšího počtu funkčních zařízení pro příjem DVB-T2. U zařízení opatřených logem byl ověřen příjem DVB-T2 nezávislými testy.

   Společnost České Radiokomunikace a.s. nenese odpovědnost za jakoukoli následnou nekompatibilitu dotčeného zařízení způsobenou zejména změnou firmware či změnou jakýchkoli dalších parametrů zařízení nebo jakékoli problémy s příjmem terestrického televizního signálu.

 • 15.11.2016

  V souvislosti s přechodem Rakouska na digitální vysílání v normě DVB-T2, jsme prověřili možnost obnovit příjem tohoto vysílání a zajistit jeho šíření naší kabelovou televizí. Rakousko bohužel zvolilo pro přechod na DVB-T2 odlišnou (starší) verzi “kodeku” pro přenos obrazu (H0264) než ČR a např. Německo, tj. H265/HEVC. Za této situace je obnovení šíření vysílání z Rakouska pro obec neekonomické.

  Signál z Rakouska do našeho kabelového rozvodu stále přichází, problémem je jeho “čitelnost” pro jednotlivá zařízení ve Vašich domácnostech.Možným řešením je koupě televizoru nebo set-top-boxu, který zvládne obě uvedené normy. Toto řešení je ale možné doporučit jen individuálně, ne plošně pro celou obec.

  Od letošního roku byla v ČR zahájena druhá fáze digitalizace TV vysílání, stejně jako v Rakousku. Stávající vysílání bude funkční jen do roku 2020!
  Pokud plánujete koupi nové televize, doporučujeme Vám prostudovat si následující odkazy k digitalizaci televizního vysílání v ČR a zapamatovat si parametr DVB-T2 + HEVC/H265 .
  Nová DVB-T2 televize bez dodatku HEVC nebo H265 Vám od roku 2020 nezobrazí obraz šířený v ČR.

  http://www.dvbt2overeno.cz/

  http://technet.idnes.cz/vymena-televizoru-0nt-/tec_video.aspx?c=A160201_164753_tec_video_nyv

  https://www.antena.cz/vse-o-vysilani-v-dvb-t2-h-265-hevc-v-cr-c216/

 • 1.11.2016
  Nefunkční vysílání rakouské televize

  Rakouský operátor vysílací sítě ORS přešel od 27.10.2016 na nový standard digitální terestrické televize DVB-T2. Pro DVB-T2 budou potřebné nové receivery, které umožní příjem signálu s tzv. základním kódováním. Rakouští diváci získají přístupovou kartu smartcart bezplatně. Diváci mimo rakouské území, kteří přijímali pozemní vysílání z regionů Vídeň, Dolní Rakousko a Burgenland už nebudou mít žádnou možnost terestrického příjmu programů z Rakouska. Na starých přijímačích (více jak 2 roky) diváci programy nenaladí.

  http://www.satcentrum.com/bleskovky/15893/rakousko-kompletne-prejde-na-dvb-t2-uz-letos-konci-placena-tv-v-dvb-t/

  http://www.parabola.cz/clanky/5992/cast-rakouska-dnes-presla-na-dvb-t2/

 • Informace k programům TKR
 • 12.11.2013

  Dne 11.11.2013 proběhla aktualizace programové nabídky šířené naším kabelovým rozvodem. Byly doplněny programy v HD kvalitě a nové stanice z nabídky České televize.

  U televizorů, které nemají zabudovanou funkci automatické aktualizace programů, je nutné provést ladění ručně.