Drobečková navigace

Úvodní stránka > Aktuality > Doporučení pro nákup nové televize

Doporučení pro nákup nové televizeVýběr informací z webu Českých radiokomunikací: http://dvbt2overeno.cz/ resp. https://www.cra.cz/

Přijímače potřebné pro DVB-T2

Nový typ televizního vysílání DVB-T2 naladíte pouze s přijímačem, který obsahuje tuner DVB-T2. Zároveň však musí splňovat technické parametry vyžadované operátory českých vysílacích sítí, například nesmí postrádat kodek HEVC, někdy také označován jako H.265 (kompresní standard, v němž se bude v České republice vysílat). Přijímače DVB-T2 vybavené starším typem kodeku MPEG-4/H.264 nebudou pro příjem nového typu televizního vysílání vhodné. Přechod na příjem nové generace zemského digitálního televizního vysílání můžete řešit několika způsoby:

Set-top-box ke stávajícímu televizoru

Pokud se vám nechce zbavovat současného televizoru, postačí vám k příjmu nového typu televizního vysílání set-top-box s tunerem DVB-T2. Jde o krabičku, která se připojí mezi televizor a anténu a převádí signál DVB-T2 do podoby čitelné pro starší typy televizorů. Stejným způsobem před časem mnoho diváků řešilo přechod z analogového na digitální televizní vysílání. Výhodou tohoto řešení je finanční nenáročnost – set-top-box vyjde na několik stokorun, cena nejlevnějších typů má začínat na 500 korunách. Musíte počítat s tím, že budete mít dva dálkové ovladače – jedním budete zapínat a vypínat televizor a druhým ovládat set-top-box a přepínat mezi programy. Existují však také univerzální ovladače, které si poradí s televizorem i set-top-boxem. Set-top-box pro příjem vysílání DVB-T2 by měl obsahovat kodek HEVC.

Zcela nový televizor

Nejjednodušším, ale zároveň dražším způsobem je koupě nového televizoru, který už bude mít integrovaný tuner DVB-T2. V tomto případě pouze připojíte televizor ke stávající anténě a spustíte automatické nebo manuální hledání vysílacích sítí ve vašem dosahu. Ty se vám načtou do paměti televizoru a zobrazí vám přenášené programy, které si poté můžete libovolně seřadit v menu podle vašich priorit. Nezapomeňte, že nový televizor by měl kromě tuneru DVB-T2 obsahovat i kodek HEVC.

Kupujte jen certifikované přijímače!

Protože ne všechny televizní přijímače s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC dokáží správně zpracovat signál vysílacích sítí v České republice, rozhodly se České Radiokomunikace označovat přijímače, u nichž praktickým testem ověřily jejich kompatibilitu s technickým řešením použitým u nás speciální pečetí.

Ověřeno DVBT2

Co logo DVB-T2 ověřeno znamená:

  • Zařízení je ověřeno i někým jiným, než výrobcem, a hraje (DVB-T2)
  • Zařízení je otestováno výrobcem dle platných doporučení
  • Zařízení je otestováno vysílatelem DVB-T2 (České Radiokomunikace a.s.)

Proces certifikace slouží k zajištění co největšího počtu funkčních zařízení pro příjem DVB-T2. U zařízení opatřených logem byl ověřen příjem DVB-T2 nezávislými testy.

Společnost České Radiokomunikace a.s. nenese odpovědnost za jakoukoli následnou nekompatibilitu dotčeného zařízení způsobenou zejména změnou firmware či změnou jakýchkoli dalších parametrů zařízení nebo jakékoli problémy s příjmem terestrického televizního signálu.


nebovidy_foot.png